Full View
DSSSB PRT 2022 Afternoon 📅 23 Mar, 2022

A train is moving at the speed of 50 km/hr. How many seconds will it take to cover a distance of 625 meter?

A
45
B
30
C
54
D
36
Result Summary
Logo

APEDIA

DSSSB PRT
2022 • 23 Mar, 2022 • Afternoon
A train is moving at the speed of 50 km/hr. How many seconds will it take to cover a distance of 625 meter?
Correct Answer
45
• Speed: 50 km/hr = 50×(5/18) = 125/9 m/s. • Time: Dist/Speed = 625 / (125/9) = 625×9 / 125 = 5×9 = 45s....
💡 Analysis & Explanation
• Speed
50 km/hr = 50×(5/18) = 125/9 m/s.
• Time
Dist/Speed = 625 / (125/9) = 625×9 / 125 = 5×9 = 45s.